ZD Soft Screen Recorder v11.2.1.0
WinReducerEX100 2.1.4.0
XiaoMiTool 0.5.2
OnlineTV14+15 Anytime Edition
ScreenGif 2019
Macrorit Disk Partition Expert v5.3.7
FxSound Enhancer v13
SARDU MultiBoot creator 3.2.1
Lanmisoft Font Explorer L.M 6
NIUBI Partition Resizer 7

GTA San Andreas [Full TR Yama v4.50]
FM 2010
PES 2010
Football Manager 2011 [FM 2011]
PES 2011
Pro Evolution Soccer (PES) 6
Pro Evolution Soccer PES 2009
NFS Most Wanted [% 100 Save]
Crysis 3
Need For Speed Most Wanted Sahin


Ekle:  Çıkar:

  TRyama.Net Makaleler İpucu Mülakatta Nelere Dikkat Edilmelidir                                        

İpucu
Yazıyı Paylaş

  Mülakatta Nelere Dikkat Edilmelidir  Günümüz iş dünyası bünyesinde çalıştırmak istediği personeli daha başlangıçta tanımak ve personel adayının yeteneklerini öğrenmek ister.

Bir iş başvurusu yaptığınızda yazılı belgelerle yeteneklerinizi ve kendinizi firmaya tanıtmaya çalışırsınız. Ancak günümüz iş dünyası biliyor ki işi diploma yapmıyor. İşi yapan kişinin yetenekleridir. Bu yüzden CW'nizde yazılı olan bilgi ve belgelere dayalı yeteneklerin gerçekten sizde var olduğunu ilgili firma yetkililerine mülakat sırasında hissettirmelisiniz. Herşeyden önce siz kendinizi karşıdakinin yerine koyup nasıl bir elemana sahip olmak isterdiniz bunu kendinize sorup cevaplamaya çalışın ve öyle davranın.

Mülakatta Nelere Dikkat EdilmelidirŞimdi sizlerle Mülakatta Nelere Dikkat Edilmelidir? sorusuna maddelerle cevap bulmaya çalışalım.

 • Mülakatı ciddiye alın: Özgeçmişinize ve belgelerinize asla tam olarak güvenmeyin. Eğer işe almayı belgelere göre yapacak olsalardı zaten sizi bu mülakata çağırmazladı.
 • Firmanın ihtiyaçlarını iyi belirleyin: Mülakata gitmeden önce firmanın nasıl bir elemana ihtiyacı olduğunu araştırmaya çalışın. Mülakat sırasında firmanın ihtiyaç duyduğu elemanın siz olduğu izlenimini vermeye çalışın. Bunu yaparken yeteneklerinizi ve yapabileceklerinizi fazla tevazu göstermeden ve şımarıklık yapmadan karşıya aktarmaya gayret edin.
 • iş için neden uygun olduğunuzu ifade edin: Firma tarafından açıklanan iş tanımına hakim olun. Böylece güçlü yönlerinizi, becerilerinizi hangi aşamada ön plana çıkaracağınızı firmanın ihtiyaçları doğrultusunda aktarmış olursunuz. Kendinizi karşı tarafın yerine koyun, neden görüştüğünüz kişiyi işe almak isteyeceğinizi bilmek isterdiniz.
 • Öz güveninizi ortaya koyun: Kendinize olan güveni sözlü olarak söylemeyin ancak hal ve hareketlerinizle, rahatlığınızla onlara hissettirin. Sorunlar karşısında çözüm üretme becerinizi gösterin.
 • İşi cepte görmeyin: Mülakattan önce yapılabilecek hatalardan en büyüğü belkide işi cepte görmektir. Eğer firma yetkilileri sizin işe girmeyi garanti gördüğünüzü hissederlerse yani siz bana mahkumsunuz izlenimi yaratırsanız daha baştan kaybedersiniz. Bunun yanında işe olan ihtiyacınızı belirtin. Olursa olur olmazsa olmaz biçiminde bir yaklaşıma girmeyin. Firmalar işe ihtiyacı olanları çalıştırmak isterler.
 • Dış görünüşünüze özen gösterin: İlk görüşmede kendinizi sunuş biçiminiz oldukça belirleyici olacaktır. Nasıl giyindiğiniz, konuşma biçiminiz karşı tarafı ne kadar ciddiye aldığınızın bir göstergesidir. Görüştüğünüz firmanın çalışanlarının kot giymesine izin verdiğini biliyor dahi olsanız, özensiz bir giyimle giderek kendinizi sabote etmeyin; profesyonel ve temiz bir giyim her tip firma, her tip mülakatta sizin için bir artı olacaktır.
 • Tavazuyu abartmayın: Mülakat tevazu göstereceğiniz, alçakgönüllü olanın kazandığı bir süreç değildir. Güçlü yönlerinizi karşı tarafa aktarmaktan çekinmeyin! İşe girdikten sonra istediğiniz kadar mütevazi olabilirsiniz.
 • Gereğinden fazla konuşmayın: Mülakat sırasında gereksiz konuşmalardan kaçının. Nekadar çok konuşursanız okadar çok hata yaparsınız. Asla mülakatı yapan kişiden daha fazla konuşmayın. Karşı tarafın size ne sorduğunu, ne öğrenmek istediğini iyi analiz edip yerinde yanıtlar verin. Sorular karşısında susmakta sizin için iyi olmayacaktır.
 • Ücret konusuna fazla iddialı olmayın: Mülakat sırasında işe girmeyi engelleyen en önemli sorunların başında maaş konusu gelmektedir. Mülakat sürecinde ücret konusu ilk planda olmamalıdır. Maaş konuşulmaya başlandığında bırakın mülakatı yapan kişi konuşmayı yönlendirsin. Ben bu maaşa çalışamam yerine başlangıç için yeterli ancak ben çok çalışkanım ileride durumumun tekrar değerlendirilmesini dilerim gibi bir yaklaşıma girmek daha doğru olur.
 • Konuşmanızda detaylardan kaçının: Fazla konuşmak kadar gereksiz konulara girmekte sizin için dejavantaj olur. Eski işinizi neden bıraktığınız ya da eski işten neden kovulduğunuzu mutlaka soracaklardır. Eskiyi şikayet etmemeye gayret edin. Eski işten memnuniyetsizliğinizi gerçekçi temellere oturtarak onlara anlatın.
 • Soru sormamak: Özgeçmişiniz kağıt üzerinde gayet başarılı duruyor olabilir, fakat mülakat yapanların zekice ve yerinde soru soran adaylardan etkilendikleri de bir gerçek. Mülakat bir bilgi paylaşımı platformudur.
 • İstekli ve kibar olun: Mülakat işi kapmak için tek şansınızdır. Bu şansı iyi kullanmak için her şeye rağmen iyimser olun. İş için ne kadar istekli olduğunuzu ve mülakata çağırılmış olmayı bir şans olarak gördüğünüzü ifade edin. Görüşme sonunda teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Bunu yaparken "yalakalık etmek" tabiri sınırlarına girmeyin. Teşekkürü mülakatın en sonunda yapın.
 • İşin takipçisi olun: Mülakatı yapan kişiye görüşme sonrasında zaman ayırdığı için bir teşekkür notu yollamayı ihmal etmeyin. İşe alınıp alınmadığınızı zamanında takip edin.

  tryama
04 Eylül 2011 Pazar
Okunma sayısı :  [ 3135 ]

Etiketler
İş Başvurusu Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir , Mülakat Nasıl Yapılır , Mülakat Sırasında Nasıl Davranılmalıdır , Mülakata Çağırdılar Nasıl Davranmalıyım , Mülakatta Neler Sorarlar , Mülakatta yapılan yanlışlar ,


İçerik Yükleniyor...

Veriler Yükleniyor. Lütfen Bekleyin...
İçerik Yükleniyor...

Veriler Yükleniyor. Lütfen Bekleyin...
Üye Adı:
Şifre:   Son Eklenen Yazılar
Deepfake Nedir? Sahte Video ve Fotoğraf Nasıl Yapılır.
Yurtdışı Alışverişlerde Yeni Gümrük Vergisi. Ötv, Kdv
Whatsapp'a Yeni Özellikler Geliyor, Bu Özellikler Nasıl Kullanılır.
Yeni Chrome'a İnternet Download Manager Uzantısı Eklemek 2018
Whatsapp İle Para Nasıl Gönderilir?
Alt Üst Soy Bilgisi Sorgulama Nasıl Yapılır?
Facebook'u Silme Akımı Başladı!
Tüm Liste ...   

    Popüler Yazılar
Football Manager 2010 - Fm 2010
Rapidshare Sitesinden Nasıl Dosya İndirilir?
Jdownloader
Pro Evolution Soccer 2011
Fm 2011
Fifa Manager 2010
Adobe Photoshop Cs5
Tüm Liste ...