Kalfalık Soruları, Ustalık soruları, Usta Öğreticilik Soruları, Ders Dokümanları, sunular, modüller, üniteler, Lise seviyesi tüm okulların ders sınav sorular, online testler, meslek tanıtım rekhberi vb.

ZD Soft Screen Recorder v11.2.1.0
WinReducerEX100 2.1.4.0
XiaoMiTool 0.5.2
OnlineTV14+15 Anytime Edition
ScreenGif 2019
Macrorit Disk Partition Expert v5.3.7
FxSound Enhancer v13
SARDU MultiBoot creator 3.2.1
Lanmisoft Font Explorer L.M 6
NIUBI Partition Resizer 7

GTA San Andreas [Full TR Yama v4.50]
FM 2010
PES 2010
Football Manager 2011 [FM 2011]
PES 2011
Crysis 3
Pro Evolution Soccer (PES) 6
Pro Evolution Soccer PES 2009
PES 2012
NFS Most Wanted [% 100 Save]


Ekle:  Çıkar:

  TRyama.Net Makaleler Teknoloji Haberleri Dünden Bugüne PES Serileri                                   

Teknoloji Haberleri
Yazıyı Paylaş

  Dünden Bugüne PES Serileri  Dünden Bugüne PES Serileri

Pro Evolution Soccer, kısaca PES. Tüm dünyayı kasıp kavuran, oyun dünyasına adını altın harflerle yazdıran bir futbol oyun serisi, bir başyapıt... 

Arkadaşlarla yapılan turnuvalar, iddialı maçlar ve sabahlara kadar başında uykusuz geçirilen saatler. Okulu ekme veya işe geç kalma sebebi oldu birçok oyun severin; parmaklar kıpkırmızı olurdu tuşlara basmaktan, çatal-bıçak tutamaz hale gelirdik. Futbol oyunu denilince ilk akla gelen isim, PES.

 

 

 

Peki hangi firma tarafından yapıldı ve ilk ne zaman hayatımıza girdi bu oyun? Size kısaca PES’in tarihsel gelişiminden bahsedip, dünden bugüne PES serilerini hatırlatmaya çalışacağım.

 

 

 

Halen başkanlığını yürüttüğü Konami firmasını 1969 yılında Osaka’da kuran Kagemasa Kōzuki, biz PES severlere bu muhteşem seriyi ilk kez 23 Kasım 2001 yılında Pro Evolution Soccer (Nam-ı diğer Winning Eleven) adıyla piyasaya sürdü. Her sene üzerine biraz daha katarak gelişmeye ve fanatik sayısını arttırmaya devam etti. Şimdi ailenin en yeni üyesinin Kasım ayında aramıza katılmasını bekliyoruz; PES 2011.

 

 

 

PES'in Tarihsel Gelişimi

 

Pro Evolution Soccer:

Avrupa’da 23 Kasım 2001 yılında raflardaki yerini aldığında, tüm futbol severler büyük bir merakla açtılar oyunu. Gerçek oyuncu isimleri, 50 Milli ve 32 Klüp Takımı. Milli takımlar içinde Türkiye'nin de bulunması en çok dikkat çeken noktalardan biri olmuştu. Avrupa’nın en iyi 5 liginin, en iyi takımlarını seçme imkanı sunan bu oyun, futbol oyun dünyasında bir devrim niteliğindeydi.

 

 

Pro Evolution Soccer 2:

2002 yılında PES serisinin 2. oyunu çıktı karşımıza. Oyunda, lisansı olmayan 40 Klüp takımı vardı. Lisans sorunu nedeniyle takım isimleri garip bir halde yazıyordu ancak oyuncu isimleri gerçekti. Bir takım hemen dikkatimizi çekti: Byzantinobul. Sanki İstanbul’lu bir şeydi bu. Lisans problemi nedeniyle gerçek ismi yazılamayan bu İstanbul klübünün adı Galatasaray’dı.

 

 

Pro Evolution Soccer 3: 

Tarih 17 Ekim 2003’ü gösterdiğinde, serinin 3. oyunu merhaba dedi Avrupa’ya. Oyunun kapak resmine ilk kez gerçek kişilik kondu, o kişi 2002 Dünya Kupası’nın efsane hakemlerinden Pierluigi Collina’ydı. Yeni grafik motoru, gelişmiş oyun modu, kontrol sistemi ve animasyonlar. Master Lig ile ilk kez bu oyunla karşılaştık, 4 tane lig seçme hakkı veriliyordu bu mod için. Lisans sorunu yine devam ediyordu ama alışmıştık artık bu garip isimlere. İlk defa Milan, Juventus, Roma, Lazio, Parma ve Feyenoord takımlarının lisansları alınmıştı. Ulusal ve Klüp takımlarının sayısında artış olmakla birlikte, bu seride bir başka Türk takımına daha merhaba dedik. O takım Constantinahce ismiyle diğer bir İstanbul takımı olan Fenerbahçe’ydi.

 

 

Pro Evolution Soccer 4:

5 Ağustos 2004. Belki de serinin en çok sevilen oyunlarından biri oldu PES 4. Kapağında dünyaca ünlü futbolcular Thierry Henry ve Francesco Totti ile birlikte, efsane hakem Pierluigi Collina vardı. Lisanslı alınmış olan liglerle ilk kez bu seride oynama fırsatı bulduk. İtalya Serie A, Hollanda Eredivisie ve İspanya La Liga liglerinin lisansı alınmıştı ancak İngiltere Premier League, Fransa Ligue 1 ve Almanya Bundesliga’nın lisansı yoktu. PES 4; Playstation dışında, XBox ve PC’de de oynanabiliyordu.

 

 

 

 

Pro Evolution Soccer 5:

 

21 Ekim 2005 tarihinde PS2 ve XBox, 28 Ekim 2005 tarihinde ise PC versiyonuyla ailenin 5. ferdi Avrupa’da raflarda yerini aldı. Kapak yüzü olarak Thierry Henry’nin yanında bu sefer Chelsea takımının milli kaptanı John Terry vardı. Lisanslı ve lisanssız takım sayısı arttırıldı. İtalya, Hollanda ve İspanya ligindeki tüm takımlar lisanslı hale getirildi. İngiltere Premier Ligi’nden Arsenal ve Chelsea takımlarının lisansları alındı(kapak resmi de bunu simgeler nitelikteydi). Türk takımları içinde lisansı alınan ilk takım Galatasaray oldu. Her sene bir Türk takımını oyuna ilave eden Konami, bu sefer FC Bosphorus adıyla Beşiktaş’la da oynama fırsatı sundu bizlere.

 

 

 

Pro Evolution Soccer 6:

Şu zamana kadar belki de en çok satan ve oynanan PES serisi oldu PES 6. 27 Ekim 2006 tarihinde PS2, XBox360 ve PC platformlarında satışa sunuldu. Bunlara ek olarak 1 Kasım 2006 tarihinde PSP ve Nintendo DS içinde oynama imkanı sunuldu ve raflardaki yerini aldı. Kapak resmi satışa sunulan her ülke için farklı dizayn edildi ancak klasik olanında John Terry ile birlikte Adriano vardı. Lisanslı liglere Fransa Ligue 1 de eklendi. Lisansı devam eden Galatasaray ile birlikte Fenerbahçe ve Beşiktaş’ta oyundaydı ancak lisans problemi yüzünden oyunculara sahte isimler verilmişti. 11 tane Ulusal Takımın lisansı alındı. Oyuna 7 tane Klasik Milli Takım eklendi. Oyuna Kupa modları eklendi ancak bu modlarda da lisans yoktu. PES 6; oynanabilirlik, yapay zeka, grafik ve animasyonlarla muhteşem bir oyun zevki sunuyordu. Uzun süre futbol tutkunlarının ilgisini çekti ve hala bu seriyi severek oynayan birçok oyuncu mevcut.

 

 

PES 6’nın bu kadar sevilmesini ve mükemmel olmasını sağlayan en önemli unsurlardan biri de, Türkiye’de ilk kez sitemizin kurucusu Hasan Mustan tarafından oyuna Türkçe Spikerin eklenmesi oldu. Bu resmen bir devrimdi. Oyunu, sanki TV karşısında bir futbol maçı izler gibi oynama imkanımız olmuştu bu yama sayesinde. Hasan’ın muhteşem replikleri, yerine göre esprili yorumları ve konuşmaları maçın atmosferine göre ayarlaması unutulmazdı. Çok büyük bir emek ve dahiyane bir düşüncenin meyvesiydi bu. “Çak İbocum” repliğinden sonraki bardak sesi hala kulaklarımda çınlıyor. Biz futbolseverlere böylesine güzel bir yama hazırlayan Hasan kardeşime buradan teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

 

 

 

Pro Evolution Soccer 2008:

 

2007 yılının Ekim ayı geldiğinde tüm futbolseverler PES 7’yi merakla beklerken Konami bir sürpriz yaptı ve oyunun adını PES 7 olarak değil de PES 2008 olarak yayınladı. Numarik isimlendirmeye bir son veren Konami, oyuna ilk kez bu seride sahip olunan yılı ekledi. 27 Ekim 2007 tarihinde, kapağında Cristiano Ronaldo ve Michael Owen’lı PES 2008 raflardaydı. Oyundaki lisanslı ve lisanssız takım sayısında bir hayli artış olmasına, grafik ve animasyonlardaki görselliğin artmasına rağmen, oynanabilirlik ve yapay zeka PES tutkunlarını fazla tatmin etmedi. PES serileri içinde beklentilerin gerisinde kalan bir oyun olarak tarihteki yerini aldı. Şu anda bir PES fanatiğine bu oyunla ilgili görüşünü sorsanız, “PES 2008 diye bir oyun mu var?” cevabını almanız hiç şaşırtıcı olmaz.

 

 

 

Pro Evolution Soccer 2009:

Konami PES 2008’deki başarısızlığın farkına varmış olacak ki, tekrar eski prestijini yakalamak ve PES severlerin gönlünü almak için 17 Ekim 2008 tarihinde PES 2009’u yayınladı. Oyun kapağında Arjantinli küçük efsane Lionel Messi vardı. UEFA Şampiyonlar Ligi de lisanslı olarak oyuna eklendi. Oynanabilirlik, yapay zeka, kontroller, grafik ve animasyonlar tek kelimeyle muhteşem görünüyordu. Oyun taktik menüsü en ince ayrıntısına kadar düşünülmüştü. Oynatmak istediğiniz tüm strateji ve taktik varyasyonlarını takımınıza uygulayabiliyordunuz.  Bu seride karşımıza yeni bir mod çıktı: Become A Legend Mode. Sadece tek bir futbolcuyu kontrol ettiğiniz ve kariyer yapmaya çalıştığınız bu mod, hemen hemen tüm PES severlerin beğenisini kazandı. Fransa 1. Liginin lisansı alındı. Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray tamamen lisanslı hale getirildi. Lisansı alınan Ulusal ve Klüp takımları sayısında bir hayli artış vardı. Oyunda artık hemen hemen tüm takımlar lisanslı hale getirildi.

 

 

Hasan Mustan tarafından hazırlanan Türkçe Spiker yaması bu sene exTReme’09 adıyla daha da geliştirildi ve spiker dışında birçok yenilik bu yamayla www.turkcespiker.com üyelerinin beğenisine sunuldu. PES6’dan sonra beklenti bir hayli fazlaydı ancak exTReme’09 bu beklentileri karşılamasını bildi. Başta Türkcell Süper Lig olmak üzere tüm takım ve oyuncuların lisanslı hale getirilmesi; ana menü ve stadların değiştirilmesi; oyuncu yüzlerinin tek tek hazırlanarak oyuna eklenmesi; top, krampon, çim ve reklam panolarının güncellenmesi ve en yeni ve popüler menü müziklerinin oyuna dahil edilmesi ile exTReme’09 bir yama dışında adeta PES 2009’u yeniden yapılandırdı ve çok beğenildi.

 

 

 

Pro Evolution Soccer 2010:

Ve PES serisinin en yeni üyesi 23 Ekim 2009 tarihinde PES severlerle buluştu. Oyun kapağına Lionel Messi’ye İspanyolların süper forveti Fernando Torres eşlik etti. Oyunda lisanslı takım sayısı arttırıldı. İngiltere Premier Ligi’nde lisans sorunu devam ettiği için takımlar sahte isimlerle sahadaydı. Sivasspor oyuna eklenen 4. Türk takımı oldu. Oyuna birbirinden güzel 27 menü müziği eklendi. Mevcut lisanslı UEFA Şampiyonlar Ligi’nde bulunan tüm takımlar oyuna eklendi. Gelişmiş oyun motoru, 360o kontrol, birbirinden güzel ve dikkat çekici animasyonlar, şahane grafikler PES 2010’un ilgi çekici yanlarıydı. Ancak oynamaya başladığımızda dikkatimizi çeken bir sorun vardı ve maalesef bu problem güncelleme ve yamalarla çözülemedi. Tepki süresindeki gecikme, birçok futbolseverin oyuna alışmasını ve sevmesini zorlaştırdı. Şut veya pas attığınızda, oyuncunuz bu tepkiyi 1 sn sonra veriyordu, bu alışık olduğumuz bir durum değildi ve oyundan aldığımız zevki fazlasıyla düşürüyordu. Alışmak bir hayli zaman aldı ancak hiçbir futbolsever aynı durumun PES 2011’de devam etmesini istemez.

 

Pro Evolution Soccer 2011:

Ve sözün bittiği yerdeyiz. Ailenin 10. üyesini dört gözle bekliyoruz. Oyun içi resimler ve videolar, bizleri muhteşem bir oyunun beklediğini söylüyor. Demosu 15 Eylül 2010 tarihinde yayınlanacak olan PES 2011, 5 Ekim 2010 tarihinde raflardaki yerini alacak. UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Liginin yanı sıra, PES 2011’de ilk kez Libertadores Kupası ve UEFA Süper Kupa lisanslı olarak sunulacak. Kapak resminde yine Lionel Messi’yi göreceğimiz oyunda Türk takımlarından sadece Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray olacak. 13’ü lisanslı ve 11’i lisanssız olmak üzere toplam 24 stadyumda futbol zevkini yaşayacağız. Türk Milli Takımı oyunda lisanslı olduğu için tüm futbolcularımızı gerçek isimleri ile göreceğiz. Libertadores kupasındaki 40 takımda PES 2011’de bizlerle olacak. PES 2011’de Türk futbolseverlerin ilgisini çeken en büyük yenilik ise oyunun Türkçe oynanabilir olması olacak. Elbette şimdilik Türkçe seçeneği sadece oyun içi text, yani metinsel boyutta kalacak. Türkçe Spikeri yine ve yeniden Hasan Mustan’dan bekleyeceğiz.

 

 

Konami'den resmi açıklamalar geldikçe, haber güncellenecektir.


  saw
09 Eylül 2010 Perşembe
Okunma sayısı :  [ 3273 ]

İçerik Yükleniyor...

Veriler Yükleniyor. Lütfen Bekleyin...
İçerik Yükleniyor...

Veriler Yükleniyor. Lütfen Bekleyin...
Üye Adı:
Şifre:   Son Eklenen Yazılar
Yurtdışı Alışverişlerde Yeni Gümrük Vergisi. Ötv, Kdv
Whatsapp'a Yeni Özellikler Geliyor, Bu Özellikler Nasıl Kullanılır.
Yeni Chrome'a İnternet Download Manager Uzantısı Eklemek 2018
Whatsapp İle Para Nasıl Gönderilir?
Alt Üst Soy Bilgisi Sorgulama Nasıl Yapılır?
Facebook'u Silme Akımı Başladı!
Oneplus 6'nın İddalı Özellikleri
Tüm Liste ...   

    Popüler Yazılar
Football Manager 2010 - Fm 2010
Rapidshare Sitesinden Nasıl Dosya İndirilir?
Jdownloader
Pro Evolution Soccer 2011
Fm 2011
Fifa Manager 2010
Adobe Photoshop Cs5
Tüm Liste ...