ZD Soft Screen Recorder v11.2.1.0
WinReducerEX100 2.1.4.0
XiaoMiTool 0.5.2
OnlineTV14+15 Anytime Edition
ScreenGif 2019
Macrorit Disk Partition Expert v5.3.7
FxSound Enhancer v13
SARDU MultiBoot creator 3.2.1
Lanmisoft Font Explorer L.M 6
NIUBI Partition Resizer 7

GTA San Andreas [Full TR Yama v4.50]
FM 2010
PES 2010
Football Manager 2011 [FM 2011]
PES 2011
Pro Evolution Soccer (PES) 6
Pro Evolution Soccer PES 2009
PES 2012
NFS Most Wanted [% 100 Save]
Crysis 3


Ekle:  Çıkar:

  TRyama.Net Makaleler Sağlık Batı Nil Ateşi Hastalığı                                                  

Sağlık
Yazıyı Paylaş

  Batı Nil Ateşi Hastalığı  Sağlık Bakanlığı, Manisa Devlet Hastanesine ateş, trombositopeni (kan pıhtılaşmasında görevli hücrelerin azalması), bilinç değişikliği ve döküntü şikayetiyle başvuran 16 hastadan 6'sının hayatını kaybettiğini, hastalığın tespitine yönelik araştırmanın devam ettiğini açıkladı.

Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanı Doç. Dr. Mustafa Ertek de, vakalardaki belirtilerin, Yunanistan'ın kuzeyinde sivrisineklerle bulaşan Batı Nil Ateşi hastalığıyla benzerlik gösterdiğini, laboratuvar araştırmalarının hem bu hastalık, hem de diğer hastalıklar açısından devam ettiğini bildirdi.

Manisa Devlet Hastanesi'ne 12 Ağustos tarihinden itibaren ateş, trombositopeni (kan pıhtılaşmasında görevli hücrelerin azalması), bilinç değişikliği ve döküntü şikayetiyle başvuran 16 hastadan 6'sının hayatını kaybettiği, Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasıyla duyuruldu.

Hastane enfeksiyon hastalıkları uzmanının bildirimi üzerine, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı uzmanları ve ilgili branşlardaki öğretim üyelerinin katılımı ile bir bilim kurulu oluşturulduğu belirtilen açıklamada, kurulun vakalarla ilgili ön değerlendirmesini tamamladığı bildirildi.

''VAKALARDAKİ BELİRTİLER, YUNANİSTAN'IN KUZEYİNDE SİVRİSİNEKLERLE BULAŞAN BATI NİL ATEŞİ HASTALIĞIYLA BENZERLİK GÖSTERİYOR''

Uzman ve akademisyenler tarafından vakaların yerinde değerlendirildiği ve saha incelemesi yapıldığı da ifade edilen açıklamada, bu değerlendirmeler eşliğinde vakaların yaygınlığının incelenmesi için vaka takip formları ve vaka yönetimi esaslarının hazırlandığı, ilk günden itibaren hastalığın tanı ve tedavisine yönelik detaylı araştırmalara başlandığı kaydedildi.

Açıklamada şöyle denildi:

''Yunanistan'ın kuzeyinde sivrisineklerle bulaşan ve Batı Nil Ateşi adı verilen viral enfeksiyon vakaları ile Manisa'daki vakaların herhangi bir benzerlik gösterip göstermediği uluslararası sağlık kuruluşları ile işbirliği içinde ayrıca araştırılmaktadır. Gereken her türlü çalışma titizlikle sürdürülerek süreç takip edilmektedir.

Bu konuda yapılan araştırma ve çalışma sonuçları, aynı hassasiyetle şeffaf ve hızlı bir biçimde medyamız aracılığı ile kamuoyumuzla paylaşılacaktır.''

Batı Nil Ateşi Hastalığı

''BELİRTİLER BENZERLİK GÖSTERİYOR''

Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi (RSHM) Başkanı Doç. Dr. Mustafa Ertek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 10 gün önce Manisa Devlet Hastanesinden yapılan bildirim üzerine hastalığın tespitine yönelik çalışmalara başlandığını söyledi.

Benzer belirtilerle hastaneye başvurup hayatını kaybedenlerin aynı hastalıktan mı yaşamlarını yitirdiği, yoksa bir rastlantı mı olduğunun henüz bilinmediğini, bunun ancak yapılan testler sonucu ortaya çıkacağını kaydeden Ertek, ''Hastalık belirtileri, Batı Nil Ateşi ile benzerlik gösterdiği için mi bunun üzerinde duruluyor?'' sorusu üzerine, şunları söyledi:

''Şu anda Yunanistan'ın kuzeyinde küçük bir Batı Nil Ateşi hastalığı epidemisi (salgın) devam ediyor. Bu hastalık Fas, Cezayir gibi ülkelerde de benzer küçük epidemiler yapmış. Yani hastalık küçük epidemilerle seyrediyor. Bulaşıcı bir hastalık değil, ama kan nakliyle başka bir hastaya geçebiliyor. Manisa'daki vakalardaki belirtiler, Yunanistan'ın kuzeyinde sivrisineklerle bulaşan Batı Nil Ateşi hastalığıyla benzerlik gösteriyor. Ama tanı konulabilmesi için laboratuvar tespiti gerekiyor. RSHM'deki laboratuvarlarda gereken testler yapılıyor. Laboratuvar araştırmalarımız hem bu hastalık, hem de Kırım Kongo Kanamalı Ateşi gibi diğer hastalıklar açısından da devam ediyor''

Bazı hastalıklarda kesin sonuç alınabilmesi için 7-10 gün arayla ikinci bir kan testine ihtiyaç duyulduğunu anlatan Ertek, ''Hastalardan ikinci bir kan örneği alınmasını istedik. İkinci kan örnekleri üzerindeki testlerden sonra kesin bir tanı koyabileceğiz'' diye konuştu.

Ertek, Manisa'da benzer belirtilerle başvuran hastaların yatarak tedavi altına alındığını belirterek, ''Şu anda yatan 5-6 hasta var. Birinin durumu diğerlerine göre daha ciddi'' dedi.

Kaynak: Haber7


  tryama
25 Ağustos 2010 Çarşamba
Okunma sayısı :  [ 1701 ]

Etiketler
Batı Nil Ateşi Belirtileri , Batı Nil Virüsü , BNA , Sivrisineklerle Bulaşan Hastalıklar , Trombositopeni, Bilinç Değişikliği ve Döküntü , Yunanistanda Çıkan Hastalık ,


İçerik Yükleniyor...

Veriler Yükleniyor. Lütfen Bekleyin...
İçerik Yükleniyor...

Veriler Yükleniyor. Lütfen Bekleyin...
Üye Adı:
Şifre:   Son Eklenen Yazılar
Yurtdışı Alışverişlerde Yeni Gümrük Vergisi. Ötv, Kdv
Whatsapp'a Yeni Özellikler Geliyor, Bu Özellikler Nasıl Kullanılır.
Yeni Chrome'a İnternet Download Manager Uzantısı Eklemek 2018
Whatsapp İle Para Nasıl Gönderilir?
Alt Üst Soy Bilgisi Sorgulama Nasıl Yapılır?
Facebook'u Silme Akımı Başladı!
Oneplus 6'nın İddalı Özellikleri
Tüm Liste ...   

    Popüler Yazılar
Football Manager 2010 - Fm 2010
Rapidshare Sitesinden Nasıl Dosya İndirilir?
Jdownloader
Pro Evolution Soccer 2011
Fm 2011
Fifa Manager 2010
Adobe Photoshop Cs5
Tüm Liste ...