ZD Soft Screen Recorder v11.2.1.0
WinReducerEX100 2.1.4.0
XiaoMiTool 0.5.2
OnlineTV14+15 Anytime Edition
ScreenGif 2019
Macrorit Disk Partition Expert v5.3.7
FxSound Enhancer v13
SARDU MultiBoot creator 3.2.1
Lanmisoft Font Explorer L.M 6
NIUBI Partition Resizer 7

GTA San Andreas [Full TR Yama v4.50]
FM 2010
PES 2010
Football Manager 2011 [FM 2011]
PES 2011
Pro Evolution Soccer (PES) 6
Pro Evolution Soccer PES 2009
NFS Most Wanted [% 100 Save]
Crysis 3
Need For Speed Most Wanted Sahin


Ekle:  Çıkar:

  TRyama.Net Makaleler Yeni Çıkanlar Adobe Photoshop CS5                                                

Yeni Çıkanlar
Yazıyı Paylaş

  Adobe Photoshop CS5  Fotoğraf işleme yazılımlarının lideri Photoshop yeni sürümü CS5 ile karşımızda. Dev yazılım firması Adobe yeni CS5 sürümleriyle bir çok yeniliğe imza atıyor. Konumuzu oluşturan Adobe Photoshop CS5 ile gelen yeniliklerden bahsetmek istiyoruz.

İlk bakışta Photoshop CS5 uygulamasının birçok yönden geliştirildiğini ve resimler üzerinde daha kolay çalışmaya yönelik birçok yeni özellikle donatıldığı göze çarpıyor. Yeni HDR fonksiyonları, otomatik mercek (lens) düzeltme, iyileştirilmiş Raw dialogları, geliştirilmiş seçim ve maskeleme araçları ve yeni zoom, boyama, onarım ve deformasyon özelliği bunlardan sadece birkaçı.

AdobeCS5 ile gelen en önemli ve ilk göze çarpan özellik olarak fotoğrafta istemediğiniz nesneleri kaldırmayı sağlayan ve bir anlamda içeriğe duyarlı onarım ve doldurma diyebileceğimiz "Content Aware" özelliğini sayabiliriz. Bu özellik ile resimdeki bir objeyi kaldırdığınızda kaldırılan nesnenin yeri otomatik olarak uygun şekilde dolduruluyor. Sanki fotoğrafta kaldırdığınız obje hiç yokmuş gibi oluyor. Ayrıca farklı fırçaları gerçekçi renklerle kullanma gibi yeni boyama teknikleri ile sıradan imajlarınızı yağlıboya tablolarına dönüştürmeniz de mümkün. Yeni HDR tonlama aracı ile fotoğraflarınıza muhteşem HDR efektleri verebilirsiniz.

Adobe Photoshop CS5 - Adobe Repoussé (Kalıp) Özellikleri

Adobe Photoshop CS3 ile başlayan Photoshop’ un 3 Boyut serüveni CS5 ile bambaşka bir boyut kazandı. Adobe Repoussé özellikleri ile yazıları, seçimleri, yolları ve maskeleri 3 boyutlu nesneler haline dönüştürebiliriz. Dönüştürdüğümüz nesnelere 3D paneli yardımıyla müdahalede bulunabiliriz

 

Adobe Photoshop CS5 - Alan Derinliği Animasyonu

Kolay gölge oluşturma, görüntü tabanlı ışıklar ve cam ve krom gibi malzemelerle 3D nesneleri ve tasarımları geliştirin. Alan derinliği için mesafeyi ayarlayarak 3D sahnenizdeki farklı odak noktalarını keşfedin.

 

Photoshop CS5 - Kukla Çarpıtma (Puppet Warp)

Photoshop CS5'teki yeni araçlardan biri olan "Puppet Warp" veya "Kukla eğrisi" ile imajdaki herhangi bir objenin biçimini kukla iplerine benzer bir sistemle değiştirebilirsiniz.

Kuklaları hareket ettirme mantığını daha önce duymuşsunuzdur. Bağlı olan herhangi bir parçanın ipini çektiğinizde o kuklanın o bölgesi hareket eder. Photoshop CS5'in Puppet Warp aracı da bu işi görüyor. Yapmanız gereken ise oldukça basit. İmajdaki herhangi bir objeyi bu araç ile işaretliyorsunuz ve daha sonra dilediğiniz yöne çekerek yönünü veya biçimini değiştirebiliyorsunuz.

Araç , imaj üzerinde bir tür grid oluşturuyor ve bu grid üzerinde de kontrol noktaları bulunuyor. Sonrasında ise bu kontrol noktaları kullanılarak bir filin hortumu veya kişilerin kolları gibi belirli nesneler fotoğrafa birebir uyacak şekilde yeninden biçimlendirilebiliyor.

 

Photoshop CS5 - Fotoğrafçılar için Yenilikler

Camera Raw 6 ile birlikte gelen Grain efekti ile bir zamanlar filmli makinalarla çekim yapmış fotoğrafçıların, dijital fotoğraflarda arayıpta bulmadığı ‘gren tadını’ elde edebilmesi çok hoş. Lens hatalarını otomatik düzeltme, hassas kenarlar gibi bir çok özelliği izleyebilirsiniz. Videoda anlatılan tüm konular ise şöyle:

Fotoğrafçılar için neler yeni?

 • Camera Raw 6.0
 • Camera Raw Grain efekti
 • Ototmatik Lens Correction
 • İçerik Duyarlı Dolgu (Content Aware) teknolojisi
 • HDR Geliştirme (Remove Ghost Effect)
 • Hassas Kenarlar (Refine Edge (Smart Radius)
 • Kukla Çarpıtma (Puppet Warp)
 • Mixer Brush Aracı
 • Kullanıcılardan gelen istekler üzerine geliştirmeler: JDI (Just Do It)

 

Photoshop CS5 - Tasarımcılar için Yenilikler

Photoshop CS5 gerçek renklerle oluşturulmuşçasına imajlar yaratabileceğiniz yeni boyama araçları içeriyor. Fırça simülasyonları ve gerçekçi renkler ile imajlarınıza yağlıboya tablosu görünümü kazandırabilirsiniz.

Photoshop CS5'teki yeni boyama araçları isteğe göre değiştirilebilen fırçaları içeriyor. Fırça kıllarının sayısı ve uzunluğu, boyanın doygunluk seviyesi ve renk seviyesi de ayarlanabiliyor. Bunlara ek olarak gerçekçi renklerin simülasyonunu yapabiliyor: Renkler tıpkı bir tuval üzerindeki gibi sulandırılabiliyor veya birbirleriyle karıştırılabiliyor. Ayrıca sulandırma, karıştırma derecesi, yoğunluk ve renk akıtma gibi birçok farklı seçenek bulunmakta.

Tasarımcılar için neler yeni?

 • Mini Bridge
 • Hassas kenarlar (Refine Edge)
 • Yansıma renklerini azaltma (Decontaminate Colors)
 • İçerik Bilinçli Dolgu (Content Aware Fill)
 • Mixer Brush aracı
 • HDR Geliştirme (Remove ghost effect)

 

Adobe Photoshop CS5 - Kullanıcılardan Gelen Talepler Doğrultusunda Yapılan Yenilikler

Adobe, CS5 ile birlikte özellikle Amerika'daki NAPP gibi popüler kullanıcı gruplarından günlük işleri kolaylaştırmaya yönelik gelen istek ve önerileri değerlendirdi. Küçük ama sık sık yapılan günlük işleri çok kolaylaştıran bu özelliklere JDI (Just Do It) ismini verdi. Bu videoda bu JDI özelliklerden örnekler bulabilirsiniz.

 

Adobe Photoshop CS5 - İçerik Bilinçli Boşluk Doldurma (Content-Aware)

Content Aware içeriğe duyarlı onarım özelliği, "Patch Match" adlı yeni bir tekniği temel alıyor. Adobe geliştiricileri, imajların çevresindeki yüzeylerin kalıp tekniğini kullanarak değiştirilmesi üzerinde zaten uzun zamandır çalışıyordu. Photoshop CS4'te ise bu teknolojinin ilk adımları olarak "Content Aware Scaling" adı altında bulunuyordu.

Otomatik Boşluk Doldurma Nasıl Yapılıyor?
İçeriğe duyarlı onarımın iki türlü kullanım fonksiyonu bulunuyor: Birincisi Blending Options, diğeri ise Spot Healing Brush. Fotoğraftaki istenmeyen bir objeyi kaldırmak için önce Content Aware seçiliyor, ardından onarım veya seçim aracıyla obje seçiliyor ve böylece seçilen bölüm kayboluyor. Silinen alan ise yüzey yapısı, renkler ve ışıklandırma gibi arkaplan ve çevre yapıları baz alınarak dolduruluyor. Kısacası imajlarda bu tür önemli değişiklikler zahmetsizce ve çabucak yapılabiliyor

 

Adobe Photoshop CS5 - Karmaşık Seçimlerde Yapılan Yenilikler

Photoshop ile çalışırken hemen hemen her işlemin başında seçim yapmak gelir. Bu yüzden Photoshop’un her yeni versiyonda seçimle ilgili geliştirmeler yapılmaktadır. Photoshop CS5 ile birlikte ise en iyi ve en detaylı seçimleri yapmak artık oldukça kolaylaştı.

Photoshop’un Refine Edge komutu ile artık modellerin saçlarını arka plandan ayırabilir, çok ince ve detaylı seçimleri çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Aslında Refine Edge komutu önceki versiyonlarda da Photoshop’ta vardı. Ancak yeni gelen Edge Detection seçenekleri ile detaylı seçimleri yapabilirsiniz.

 

Adobe Photoshop CS5 - HDR Tekniği Geliştirmeleri

Photoshop CS5'te HDR konusunda önemli değişiklikler bulunuyor. Yeni "HDR Tonlama" özelliği ile sıradan fotoğraflarınıza etkileyici HDR efektleri katmanız mümkün. Böylece normalde HDR fotoğraflarında bulunan Tonemapping özelliklerinin taklitlerini bilgisayarınızda oluşturabilirsiniz.

HDR Pro:
Photoshop CS5'te HDR Dialog'larının iyileştirilmesi sayesinde hem arayüz hem de renk, ışık ve gölge kontrolleri daha kolay sağlanıyor. Örneğin aynı manzaranın farklı pozlamalarla yapılmış çekimleri, bulanıklık ve imaj farklılıklarının düzeltilebileceği HDR imajlarına dönüştürülebiliyor. Dolayısıyla ilk olarak kaynak imajın içeriği alınıyor ve hayalet fenomeni olarak adlandırılan bu özellik ile diğer imajlardaki istenmeyen obje hareketleri otomatik olarak kaldırılıyor.

HDR Tonlama:
"HDR Tonlama", herhangi bir fotoğraf ile HDR görünümlü imajlar oluşturma olanağı sunuyor. Bu yeni özellik yardımıyla imajlardaki yüksek karşıtlık veya pozlama gibi renk, ışık efektleri ve ton detayları ayarlanabiliyor. Ayrıca yapılan ayarlamaları kaydetmek ve sonrasında birden fazla fotoğrafa aynı anda çabucak uygulamak da mümkün.

 

Adobe Photoshop CS5 - Otomatik Mercek Düzeltme

Fotoğrafçılar için kullandıkları fotoğraf makinelerinin lenslerinden kaynaklan geometrik bozulma (distortion), kromatik sapma (chromatic aberration) ve vignetting. hatalarını düzeltme özellikleri çok güzel.

 

Adobe Photoshop CS5 - Detayları Korumak

Photoshop ile çektiğimiz fotoğraflarda belki de en sık yaptığımız işlemdir: netlik kazandırmak yani keskinleştirmek.

Keskinleştirme işlemini Photoshop’ta yapabileceğimiz birçok yöntem bulunmakta. Bunlardan birisi de Sharpen Tool‘dur. Photoshop CS5 versiyonunda keskinleştirme işleminin çok önemli bir işlem olduğunu bildiği için bu araç üzerinde baya çalışmış ve bizim için çok başarılı bir sonuca ulaştırmış.

Artık Sharpen Tool ile keskinleştirme işlemi yaparken korkusuzca çalışabilir ve detayları çok kolay bir biçimde ortaya çıkartabiliriz.

 

Adobe Photoshop CS5 - Gelişmiş Raw Görüntü İşleme

Özellikle karanlık yerlerde çekim yaparken ve flaş patlatmanız imkansızsa ISO değerlerini yükseltmeniz gerekir. Bu durumda fotoğraf üzerinde hoş olmayan bir tozlanma ve noktalanma oluştur. Bu durumda en azından JPEG yerine RAW formatında çekim yapmanız bu plugini kullanmanız halinde işinize yarar.
Eklenti tozları resimde oluşan kirliliği kolayca yok eder. Özellikle flash kullanılmayan konserler gece gezileri tabiat gözlemleri müze ziyaretlerinde çok önemlidir.

Adobe Photoshop CS5 Sistem Gereksinimleri

Windows İşletim Sistemleri için

 • Windows XP (Service Pack 3) Vista (Service Pack 2) veya Windows 7
 • Intel Pentium 4 veya AMD Athlon 64 işlemci
 • 1 GB RAM
 • 1 GB disk alanı
 • 1024x768 veya daha yüksek ekran çözünürlüğü
 • 256 MB ekran kartı (Shader Model 3.0 destekli önerilir)
 • QuickTime 7.6.2
 • DVD sürücü

Macintosh İşletim Sistemleri içinAdobe Photoshop CS5 Türkçe Yama

 • Mac OS X 10.5.7
 • Çok çekirdekli Intel işlemci
 • 1 GB RAM
 • 2 GB disk alanı
 • 1024x768 veya daha yüksek ekran çözünürlüğü
 • 256 MB ekran kartı (Shader Model 3.0 destekli önerilir)
 • QuickTime 7.6.2
 • DVD sürücü

Adobe Photoshop CS5 Türkçe Yama

          Sitemizin ana misyonu olan dil paketi hazırlama konusundada CS5 için çalışmalar başlatılmıştır. Adobe photoshop CS5 Türkçe Yama dil eklentisi hazırlandığında sizlere bu sayfadan ve ayrıca duyuru yapılacaktır. Photoshop CS5 TR yama eklentisine sitemiz üzerinden ulaşmanız mümkün olacaktır.

          Adobe Photoshop CS5 içinb hazırlanan ilk Türkçe Yama dil eklentisi sitemizde yayınlandı. Yamaya Photoshop CS5 Türkçe Yama sayfamızdan erişebilirsiniz.


  tryama
09 Mayıs 2010 Pazar
Okunma sayısı :  [ 57116 ]

Etiketler
CS5 İle Gelen Yenilikler , Photoshop CS5 Otomatik Boşluk Doldurma , Photoshop CS5 Sistem Gereksinimleri , Photoshop CS5 Yeni Özellikler ,


İçerik Yükleniyor...

Veriler Yükleniyor. Lütfen Bekleyin...
İçerik Yükleniyor...

Veriler Yükleniyor. Lütfen Bekleyin...
Üye Adı:
Şifre:   Son Eklenen Yazılar
Deepfake Nedir? Sahte Video ve Fotoğraf Nasıl Yapılır.
Yurtdışı Alışverişlerde Yeni Gümrük Vergisi. Ötv, Kdv
Whatsapp'a Yeni Özellikler Geliyor, Bu Özellikler Nasıl Kullanılır.
Yeni Chrome'a İnternet Download Manager Uzantısı Eklemek 2018
Whatsapp İle Para Nasıl Gönderilir?
Alt Üst Soy Bilgisi Sorgulama Nasıl Yapılır?
Facebook'u Silme Akımı Başladı!
Tüm Liste ...   

    Popüler Yazılar
Football Manager 2010 - Fm 2010
Rapidshare Sitesinden Nasıl Dosya İndirilir?
Jdownloader
Pro Evolution Soccer 2011
Fm 2011
Fifa Manager 2010
Adobe Photoshop Cs5
Tüm Liste ...