Kalfalık Soruları, Ustalık soruları, Usta Öğreticilik Soruları, Ders Dokümanları, sunular, modüller, üniteler, Lise seviyesi tüm okulların ders sınav sorular, online testler, meslek tanıtım rekhberi vb.

ZD Soft Screen Recorder v11.2.1.0
WinReducerEX100 2.1.4.0
XiaoMiTool 0.5.2
OnlineTV14+15 Anytime Edition
ScreenGif 2019
Macrorit Disk Partition Expert v5.3.7
FxSound Enhancer v13
SARDU MultiBoot creator 3.2.1
Lanmisoft Font Explorer L.M 6
NIUBI Partition Resizer 7

GTA San Andreas [Full TR Yama v4.50]
FM 2010
PES 2010
Football Manager 2011 [FM 2011]
PES 2011
Crysis 3
Pro Evolution Soccer (PES) 6
Pro Evolution Soccer PES 2009
PES 2012
NFS Most Wanted [% 100 Save]


Ekle:  Çıkar:

  TRyama.Net Makaleler İpucu Mac Adresi Nedir ?                                                         

İpucu
Yazıyı Paylaş

 Mac Adresi Nedir ? Artık bilgisayar kullanımında yeni değilseniz ya da başka bir değişle artık bilgisayarınızda klasik işlemleri yapmak sizi tatmin etmiyorsa MAC adresi ile tanışmışsınızdır. Eğer henüz MAC adresi terimiyle tanışmadıysanız bilgisayarınızın başında biraz daha vakit geçirmelisiniz. MAC adresinin Türkçe karşılığı Fiziksel Adres, olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki nedir bu tanışamız gereken MAC adresi ya da Fiziksel Adres? MAC, ingilizce bir terim olan "Media Access Control" kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kavram olup ağ kartlarının kimliğini belirten bir şifreleme tekniğidir. Kısaca internete girmemizi ya da ağ üzerinde diğer bilgisayarlarla iletişimimizi sağlayan, modem, ağ kartı (ethernet) gibi cihazların sahip olduğu özel ve benzersiz bir numaradır.

MAC adresi dışarıdan müdahale edilmediği sürece dünyada tekil bir kimlik numarasıdır. Yani şu an dünya üzerinde sayısını bilemediğimiz belki milyarla ifade edilebilecek ağ cihazlarının hepsinde değişik bir adres vardır. Bu da aslında ağ teknolojsinin gerektirdiği bir durum olarak karşımıza çıkar. Çünkü bilgisayarları biribirinden ayırt etmeye yarayacak kendine özgü bir kimliğe ihtiyacı vardır.

Bugün pekçok özel program MAC adresini kullarak sadece lisansı alınmış o bilgisayar üzerinde çalışmayı kabul etmektedir. Yani program sadece o bilgisayarın MAC adresini kabul etmektedir. Aynı programı başka bir bilgisayara kursanız bile program çalışmamaktadır. Ayrıca ağ yapılarında istenmeyen bilgisayarların işleme girmemesi için de yine MAC adresi filtreleme özelliği devreye sokularak sadece istenen bilgisayarlar ağa kabul edilmektedir. Bu özelliği ile internet bağlantınızı korsan kullanımlardan koruyabilirsiniz.

Başlat (Start) menüsü üzerinde "Çalıştır" (Run)'ı seçip gelen pencerede Cmd yazarak Enter' a basın. Karşınıza siyah bir pencere gelecektir. Burada ipconfig/all yazarsanız gelen uzun listede bilgisayarınızın ağ kartına ilişkin MAC veya fiziksel adresi görebilirsiniz.


  tryama
28 Ocak 2008 Pazartesi
Okunma sayısı :  [ 5623 ]

Etiketler
Fiziksel Adres , Mac adresi , Mac Adresi Filtreleme , Mac adresi nasıl değiştirilir , MAC değiştirme , Mac filtreleme , Mac adresi nerede kullanılır, Mac kimliği, Mac ne işe yarar, MAC nedir,


İçerik Yükleniyor...

Veriler Yükleniyor. Lütfen Bekleyin...
İçerik Yükleniyor...

Veriler Yükleniyor. Lütfen Bekleyin...
Üye Adı:
Şifre:   Son Eklenen Yazılar
Yurtdışı Alışverişlerde Yeni Gümrük Vergisi. Ötv, Kdv
Whatsapp'a Yeni Özellikler Geliyor, Bu Özellikler Nasıl Kullanılır.
Yeni Chrome'a İnternet Download Manager Uzantısı Eklemek 2018
Whatsapp İle Para Nasıl Gönderilir?
Alt Üst Soy Bilgisi Sorgulama Nasıl Yapılır?
Facebook'u Silme Akımı Başladı!
Oneplus 6'nın İddalı Özellikleri
Tüm Liste ...   

    Popüler Yazılar
Football Manager 2010 - Fm 2010
Rapidshare Sitesinden Nasıl Dosya İndirilir?
Jdownloader
Pro Evolution Soccer 2011
Fm 2011
Fifa Manager 2010
Adobe Photoshop Cs5
Tüm Liste ...